Postup při inhalaci
- efekt inhalace zvýšíme toaletou nosu v následujících krocích:
- vykapat – ampule, spreje; vypláchnout – balonková stříkačka, konvička
- odsát, foukat nos (jen při nemoci)
- Inhalátor je třeba umístit na rovnou podložku.
- Pohodlně se usadíme, sedneme si rovně, hlava by měla být také vzpřímená, v jedné ose s páteří.
- Delší kontakt s léčivem a lepší efekt inhalace zajistíme střídáním pomalých a hlubokých nádechů s pomalými a hlubokými výdechy.
Pokud inhalátor používá celá rodina, je dobré mít zvláštní soupravy na inhalování (přístroj sice nevtahuje vydechovaný vzduch, ale inhalační souprava se kontaminuje).
Inhalační sadu důsledně dezinfikujte (před prvním použitím, po každém inhalování, před inhalací, pokud se inhalační set déle nepoužíval).
Jak často a jak dlouho inhalovat
- preventivní inhalace: 1x denně 10-15 minut,
- léčebná inhalace (onemocnění dýchacích cest – akutní a chronické): 2-3x denně 10-15 minut.
Co inhalovat?
1. Izotonické roztoky: mořská voda, fyziologický roztok
- mají stejné složení solí jako v naší nosní dutině, proto jsou vhodné pro preventivní i léčebnou inhalaci a tedy krátkodobé i dlouhodobé použití
2. Hypotonické roztoky: minerální vody (např. Vincentka)
- koncentrace solí je nižší než v nosní dutině, na principu osmózy proto nasávají vodu do buněk a tím výborně regenerují
- vhodné pro preventivní i léčebnou inhalaci
3. Hypertonické roztoky: na předpis lékaře
- koncentrace solí je vyšší než v nosní dutině, jejich použitím se dokáže velmi efektivně naředit hustý hlen, čehož se zpravidla využívá při chronických onemocněních plic jako je cystická fibróza a podobně
- používají se k léčebné inhalaci a krátkodobě
4. Léčiva
- kyselina hyaluronová (Yabro): kyselina hyaluronová je přirozenou součástí našeho organismu, výborně regeneruje, je vhodná při nejrůznějších onemocněních dýchacích cest (akutních i chronických) s léčebným – po dobu trvání onemocnění, preventivním – předcházení onemocnění, ale i ve fázi rekonvalescence – překonání onemocnění
- mukolytika (ředí hlen, napomáhají vykašlávat): Ambroxol roztok k inhalaci
- během hospitalizace v nemocnici také: Adrenalin (záchvat laryngitidy), některá antibiotika
Výhodou inhalačního podání léčiv je přímá a rychlá aplikace léku na místo jeho potřeby, minimalizuje se tím zátěž ostatních systémů. gastrointestinálního traktu atp.
Přípravky k inhalaci jsou dostupné v lékárnách. Před jejich použitím je vhodné se poradit se svým lékařem.
Jak o inhalátor pečovat?
Při inhalování je třeba dodržovat vysokou hygienu. Pokud inhalátor používá více členů domácnosti, musí se dezinfikovat všechny části inhalátoru od přístroje dále, tedy masku. Soupravu a její části stačí omýt pod tekoucí vodou a jemně přetřít hadříkem, který nepouští chloupky.
Ve výjimečných případech použijte nejjemnější zubní kartáček, a to i na trysku, modrou vaporizační hlavici a její různé jemné záhyby.