Pít hodně vody
Základem prevence je dostatek tekutin, nejlépe obyčejné kohoutkové vody. Dáte-li si každou půlhodinku skleničku, budete mít pitný režim pod kontrolou. „V tropickém počasí by se pacienti léčení s vysokým krevním tlakem rozhodně měli vyvarovat zvýšené psychické nebo fyzické námahy a samozřejmě, jako celá populace, dodržovat pitný režim,“ potvrzuje kardiolog Michal Vrablík.
Pozor na správnou teplotu
Vyhýbat byste se měli přímému slunci v době mezi 11. a 15. hodinou. Ti, kteří nedají dopustit na klimatizaci, by si měli dávat pozor na její nastavení. Ideální je teplota kolem 24 0C. „Organismus se hůře vyrovnává s náhlým přechodem z horka do chladu a naopak. Rychlá změna teplot tak může způsobit řadu zdravotních komplikací,“ upozorňuje lékař.
Tlak po kontrolou
Další a velmi důležitou prevencí, jak včas předejít zdravotním problémům, je domácí kontrola krevního tlaku (tzv. selfmonitoring). „Častější měření není v letních měsících obecně nutné, jistě je však vhodné při nově vzniklých obtížích. Může napomoci při rozhodování o dostatečnosti léčby případně při úvahách o nutnosti změn terapie. Domácí měření se však musí provádět podle jasných pravidel a správně, jinak výsledky mohou spíše pacienta stresovat a situaci zhoršovat,“ vysvětluje kardiolog.
Zásady správného měření
* Před měřením tlaku krve alespoň 5 minut vsedě odpočívejte.
* Nejméně 30 minut před měřením NEKUŘTE a NEPIJTE ALKOHOL.
* Tlak si měřte vsedě s opřenými zády a s paží podepřenou o stůl, obě nohy mějte na zemi (nezkřížené). Během měření nemluvte a nehýbejte se.
* Tlak měřte vždy na stejné paži.
Autor: Jitka Janoušková