Nos plní i funkci „klimatizace“ – tedy vdechnutý vzduch otepluje či ochlazuje, zvlhčuje a čistí tak, aby měl ideální vlastnosti pro cestu do plic. A právě čisticí funkce má zásadní vliv na prevenci vzniku onemocnění. „Pokud vše funguje, jak má, dochází k transportu hlenu, který je produkován nosní sliznicí a pomocí hustého koberce řasinek neustále posouván do hltanu, odkud je polykán. Tímto způsobem se veškeré viry, bakterie, alergeny a další nečistoty přirozeně odplavují z povrchu sliznice,“ vysvětluje dětská lékařka MUDr. Jarmila Seifertová.
Rýma nastává v případě, že řasinky správně nefungují. Tím dochází k narušení ochranné funkce nosu, vysychání sliznice, hromadění hlenů a omezení průchodnosti nosu. Při rýmě u dětí je především důležité pečovat o zachování průchodnosti nosních cest.
Jak léčit rýmu u dětí?
Při rýmě zajde dospělý do lékárny, koupí sprej či kapky a má vyhráno. U dětí to ale takhle jednoduché není. Sliznice u malých dětí je velmi jemná a běžně používané spreje či kapky by ji mohly spíše poškodit a problémy s nosní neprůchodností ještě zhoršit.
V případě rýmy u malých dětí je ideální léčba v podobě kombinace aplikace solných roztoků nebo Vincentky a nosní sprchy. Vyzkoušet můžete také nosní sprchu s inhalátorem OMRON C102 total , kterým snadno dostanete do dýchacího ústrojí solné roztoky, které pomohou s hygienou a regenerací nosí sliznice. „Kromě mechanického očištění dochází i ke zvlhčení zánětem podrážděné sliznice a k jejímu zklidnění. Zároveň dojde k naředění sekretu, což je vhodné právě při následném použití sprchy, která hleny bezpečně odvede z těla ven,“ doplňuje dětská lékařka. To je důležité proto, aby se nešířily dál do jiných částí dýchací soustavy.
Postup se podle lékařky doporučuje při rýmě opakovat i několikrát denně. Užitečný je přitom pro děti, které samy neumí smrkat. Chcete-li předcházet nemocem a dýchacím potížím, inhalujte jednou denně po dobu 10–15 minut. Ideální čas je večer před spaním, protože je k tomu potřeba klid. Inhalace je šetrný způsob prevence. „Navíc často urychluje léčbu běžných dýchacích infekcí, a snižuje tak riziko případných komplikací,“ vysvětluje lékařka.
Pět tipů, jak děti naučit smrkat
Děti jsou schopné samostatně smrkat od cca 2 let věku. Některé však žijí spokojeně s plným nosem bez nutnosti smrkat i dalších několik let. Je však nutné jim nutnost smrkání vysvětlit a hlavně je to naučit. Doktorka Jarmila Seifertová navrhuje následující postup:
1. Začněte tehdy, kdy je dítě zdravé a v dobré náladě. To je základ.
2. Nejdřív jej naučte foukat ústy. Osvědčené je foukání do píšťalky, papírové kuličky na stole, sfoukávání svíčky a další.
3. Pokud zvládnete foukání ústy, zopakujeme bod č. 2, ale nyní již foukáme pomocí nosu. Případně můžete pro oživení přidat i troubení do kapesníku jako slon, funět jako ježek nebo foukat nosem na zrcadlo, které se zamlžuje.
4. V dalším kroku je ještě vhodné naučit je foukat i jen jednou nosní dírkou. I následné smrkání „na ostro“ se doporučuje pouze jednou dírkou, díky které se zaručí dostatečný tlak.
5. Nezapomeňte na malou odměnu! Buďte ale bdělí, aby dítě smrkalo doopravdy a nejen foukalo do kapesníčku pro uspokojení rodičů.