Dobrý den,
5.8.2024 jsem měl úraz, pád, posunuty dva obratle, a skončil v nemocnici – v sanitce naměřen tlak 211/101
14.8.2024 propuštěn z nemocnice – naměřen tlak 157/110
– doporučeno v nemocnici užívat Prestance 5/5 1-0-0
3.2.2025 naměřen tlak u mé obvodní lékařky 136/86 (po celou dobu užíván Prestance 5/5 1-0-0) bez
vedlejších účinků
Od 1.4.2025 – do 28.4.2025 jsem teď přijatý na Rehabilitačním centru, kde mám zvýšený tlak,
měřeno sestrou na ambulanci v RC :
1.4.2025 – 152/97/71
3.4.2025 – 148/103/66
7.4.2025 – 166/101/80
Pořád užívám Prestance 5/5 1-0-0 , ale od 7.4. paní doktorka z RC mi doporučla ať si vezmu 2 tabletky Prestance 5/5 ráno
a ve středu 9.4. ať příjdu znovu na kontrolu.
Můžete mi, prosím, doporučit léčbu jestli ten prášek Prestance 5/5 stačí, nebo změnit nějak poměry tohoto prášku, nebo popř. nějaký jiný typ léku?
Zatím jsem to nekonzultoval s mojí obvodní lékařkou co dál.
Jinak jsem v pohodě, vedlejší příznaky z Prestance nemám, nebo nepociťuji,
krevní obraz z 4.12.2024 vše výborné, vše v normě, kromě Draslíku, hodnota Draslíku 5,4 -má být v rozmezí 3,8-5,1
Cholesterol 4,63
Věk mám 61, výška 180cm, váha 80kg, nekouřím , nepiju, do té doby celý život jsem nebral a neužívám žádné jiné prášky.
Dneska jsem si koupil Tlakoměr OMRON M7 Intelli IT AFib + zdroj, ale ještě jsem ho nevybalil,
tak nemůžu zatím porovnat, jestli jsou ty hodnoty stejné jako u sestřičky.
Děkuji MOC za radu, odpověď a přeji pěkný den.
S pozdravem
Evžen Š.
Odpověď []
Dobrý den,
krevní tlak naměřený ve zdrav. zařízení, resp. zdravotnickým personálem je často falešně vyšší. Pak je to i otázka metodiky měření, tj. zda byl TK naměřený za dodržení předepsaných podmínek – po 5 min. v klidu vsedě s opřenými zády, minimálně 2x za sebou – viz dále.
Zvýšená hladina draslíku, resp. její další zvýšení může být nebezpečné. Zvýšení mohlo vzniknout uměle při chybné manipulaci s krví, ale může jít i o příznak zhoršené funkce ledvin. Předpokládám, že při hospitalizaci bylo provedené základní laboratorní vyšetření, které přineslo pravděpodobně výsledky v mezích normy, protože jinak byste měl být již podrobněji vyšetřen. Zvýšení hladiny draslíku by při poruše ledvinných funkcí mohlo ještě zhoršit užívání Prestance, resp. jedné z komponent ACE-inhibitoru perindoprilu.
Zdvojnásobení dávky Prestance může vést ke zbytečně velkému snížení TK. Lze zvážit alespoň menší zvýšení dávky na 1,5 tbl. – nouzově lze tabletu rozdělit nožem.
Důležitější parametr k posouzení cholesterolu není celkový cholesterol, ale jeho frakce LDL-cholesterol.
Pro objektivní posouzení diagnózy a/nebo kontroly hypertenze mimo ordinaci (bez efektu bílého pláště) je důležitý průměrný TK za několik dní za sebou (optimálně sedm dní) – ráno a večer před léky, vždy 3 měření v 1-2 minutových intervalech, před 1. měřením 5 min. relaxovaného klidu vsedě s podepřenými zády. Všechny časy je třeba měřit stopkami. Pokud není TK extrémně zvýšený, je třeba měřit TK po 5, 7 a 9 minutách od posazení. Průměrný TK by měl být nižší než 135 a/nebo 85 mmHg. Léčba by měla TK normalizovat ideálně v průběhu celých 24 hodin. Je třeba metodicky správně měřit TK v domácím prostředí (nejlépe oba způsoby) při stávající léčbě a podle potřeby znovu po úpravě léčby – viz elektronický záznamník TK s podrobným vysvětlením zde v poradně ke stažení. Měřením TK po hodině (vždy 3 měření s předcházejícím pětiminutovým klidem) s vyznačením času braní léku v průběhu jednoho dne zjistíte, kdy Vám TK nejvíce klesá (cca po 5 hodinách od braní léku), a jak se v té době cítíte. Takto se dá ověřit, že Vám TK kolem poledne neklesá příliš a efekt léku vydrží do následujícího rána, než si vezmete novou ranní dávku léku. Při přílišném poklesu TK kolem poledne po podání léků 1x denně ráno a vyšším TK následující den ráno je třeba zvážit snížení ranní dávky a její částečný přesun nebo celého léku na večer.
Vytištěný záznam TK předejte svému lékaři k usnadnění jeho práce při úpravě léčby Vaší hypertenze. Můžete si nejen stáhnout Excelovskou tabulku a zaznamenat do ní hodnoty TK, ale kromě vytištění ji i zaslat lékaři mailem.
Lékař Vás může také poslat na 24hodinové ambulantní monitorování TK – zlatý standard pro měření TK mimo ordinaci. Při použití této metody se dají získat informace o nočních hodnotách TK ve spánku.