Dobrý den pane doktore , mám v poslední době problémy s erekcí, přes Kovidové období jsem moc nevycházel a zrušil zároveň všechny sexuální kontakty . Nyní mám diagnostikovananou nižší hladinu testosteronu -6.18nmol/L jednotek (6,51-23,74). Standardně beru ráno léky na tlak Indap 2,5? a Tezeo 80 … někdy na noc beru Orcal Neo 10 . Poradíte, prosím, zda mi některý z léků nesnižuje potenci, erekci.? Děkuji Richard J.
Odpověď [04.02.2024]
Dobrý den,
léky na snížení tlaku obecně působí problémy s erekcí. Čím méně léků a v nižších dávkách, tím lépe, ale jsou velké individuální rozdíly. Sex při neléčené hypertenzi je však nebezpečný, léky na snížení TK je třeba brát, i když působí erektilní dysfunkci. Problém odstraní léky typu Viagry na lékařský předpis. O této problematice jsem opakovaně odpovídal na otázky, které si můžete vyfiltrovat pod heslem (tématem) Hypertenze, její léčba a erektilní dysfunkce.
Léčba hypertenze by měla být pravidelná. Je potřeba ji nastavit tak, aby ve většině času byl TK normalizovaný. Dávka Indapu (účinná dávka indapamid) 2,5 mg denně je maximální a může při dlouhodobějším podávání výrazné ztráty draslíku a zvýšení koncentrace kys. močové (riziko dnavého záchvatu). Je třeba zvážit podání jen malé dávky 0,625 (1/4 tbl.) až 1,25 mg Indapamidu PMCS 2,5 mg. Účinnost léků na snížení TK není např. při zdvojnásobení střední dávky na maximální provázená dvojnásobným efektem na TK, ale menším. Možná by stačilo jen 2,5 mg Orcalu denně na noc při ponechání stejné dávky Tezea 80.
Pokud jde o hladinu testosteronu, domluvte se s endokrinologem nebo urologem.
Nechte si také zkontrolovat cholesterol. Aterosklerotické zúžení příslušných pánevních tepen cca ve ¼ případů erektilní dysfunkce předchází postižení věnčitých tepen na srdci (angina pectoris, srdeční infarkt).
TK ovlivňují faktory zdravého životního stylu – hmotnost, pohyb, solení a stresy. Využitím rezerv u těchto faktorů lze snížit TK a tím i snížit potřebu léků na snížení TK. Zvyšovat tlak mohou některé látky v potravě a nápojích i některé léky proti jiným chorobám. Podrobné informace naleznete na www.hypertension.cz → Pro pacienty.
Již při hraničním TK je vhodné vyšetřit další kardiovaskulární rizikové faktory (kouření, vysoký cholesterol, cukrovka, obezita) a při jejich přítomnosti zvážit farmakologickou léčbu hypertenze i např. cholesterolu. Sledování těchto faktorů a orgánových změn (v důsledku hypertenze) probíhá v rámci pravidelných kontrolních a doplňkových vyšetření u hypertoniků.
Pro objektivní posouzení diagnózy a/nebo kontroly hypertenze mimo ordinaci (bez efektu bílého pláště) je důležitý průměrný TK za několik dní za sebou (optimálně sedm dní) -ráno a večer před léky, vždy 3 měření v 1-2 minutových intervalech, před 1. měřením 5 min. relaxovaného klidu vsedě s podepřenými zády. Všechny časy je třeba měřit stopkami. Pokud není TK extrémně zvýšený, je třeba měřit TK po 5, 7 a 9 minutách od posazení. Průměrný TK by měl být nižší než 135 a/nebo 85 mmHg. Léčba by měla TK normalizovat ideálně v průběhu celých 24 hodin. Je třeba metodicky správně měřit TK v domácím prostředí (nejlépe oba způsoby) při stávající léčbě a podle potřeby znovu po úpravě léčby -viz elektronický záznamník TK s podrobným vysvětlením zde v poradně ke stažení. Měřením TK po hodině (vždy 3 měření s předcházejícím pětiminutovým klidem) s vyznačením času braní léku v průběhu jednoho dne zjistíte, kdy Vám TK nejvíce klesá (cca po 4 hodinách od braní léku), a jak se v té době cítíte. Takto se dá ověřit, že Vám TK kolem poledne neklesá příliš a efekt léku vydrží do následujícího rána, než si vezmete novou ranní dávku léku. Při přílišném poklesu TK kolem poledne po podání léků 1x denně ráno a vyšším TK následující den ráno je třeba zvážit snížení ranní dávky a její částečný přesun nebo celého léku na večer.
Vytištěný záznam TK předejte svému lékaři k usnadnění jeho práce při úpravě léčby Vaší hypertenze. V době koronavirové infekce (i mimo ni) si můžete nejen stáhnout Excelovskou tabulku a zaznamenat do ní hodnoty TK, ale kromě vytištění ji i zaslat lékaři mailem.
Lékař Vás může také poslat na 24hodinové ambulantní monitorování TK -zlatý standard pro měření TK mimo ordinaci. Při použití této metody se dají získat informace o nočních hodnotách TK ve spánku.