Vážený pane doktore, prosím o radu. S vysokým tlakem se léčím od cca 30 let (nyní je mi 40). Tlak mi vždy tak trochu lítal i přes Prestarium, které užívám dlouhodobě. Jsem bohužel hodně úzkostlivý typ, co se hodně stresuje i z maličkostí, bojí se všehc chorob co existují, a celkově mám strach z lékařů. Během těch let, co se léčím s talkem, jsem si i vypěstovala fobii z měření tlaku, takže když už mi jde někdo měřit tlak, tak se mi doslova dělá zle (např. mě začne pálit na hrudi, cítím, jak mám stažený svaly, atd). Co se mi posledních pár let mimo vysokého tlaku stává je takové „přeskočení“ srdce. Je to hrozně nepříjemné a stresující. Nevím, jak to přesně popsat, ale jako bych nemoha najednou dodechnout, jako by se mi srdce na chvíli zastavilo a pak najednou zase rychle naskočilo, začne se pak do mě vlévat jakoby teplo, pak se začnu potit a dostanu šílený strach že mam třeba infarkt a také mám pocit, že mě pálí celé tělo. Většinou takovou situaci rozdýchám, ale naposledy mě to tak vyděsilo, že jsem si došla rovnou na kardiologii. Blbě se mi dýchalo, pálilo mě na hrudi, potila jsem se, tep jsem měla vysoký atd….. Už se mi toto párkrát stalo a párkrát jsem byla na pohotovosti, ale nikdy mi nikdo nic nenašel. Jen vysoký tlak. Jediné, cotedy nevyšlo dobře, byl Holter, ale jsem si jistá, že to bylo tím, jak jsem byla dlouhodobě ve stresu a mít tlakoměr na ruce 24 hod mi opravdu nedělalo dobře, celý ten den, kdy jsem ho měla na ruce, jsem nespala a byla hrozně vystresovaná. Každopádně, jak jsem byla ted na té kardiologii, tak mi udělali EKG a jediné, co bylo zjištěno, byla tachykardie. A paní doktorka mi předepsala k tomu Prestaiu ještě Concor, že mi to srovná tep a mělo by i tlak. Ten mi nameřila 170/100. Jenže já jsem paní doktorku upozornovala, že tep mám v 99% v pořádku, doma ho mam běžně kolem 70 tepů/min a že tep mě netrápí, že jsem ho u nich měla vysoký práve proto, že jsem se hrozně bála, jenže ona trvá na této medikaci a já nevím, zda lék nasadit. Má obvodní se na to netvářila moc přívětivě, spíš by ho nenasazovala (prý už ho nikdy nevysadím a myslí si, že to mám od psychiky), ale není to kardioložka, takževážně nevím co dělat. Já se bojím, že tento lék je opravdu pro někoho, kdo má rychlý tep pořád a né je nárazově ve stresových situacích. Bojím se, že mi sníží tep až moc (večer ho obyčejně mám například kolem 70). Takže já prostě nevím, co mám dělat. Mám ten Concor nasadit? Poprvé v životě prostě nevím, zda lék brát nebo ne. Jinak si poprvé kupuji domu tlakoměr, mám si měřit tlak a tep, ale už ted mi neni vubec dobře při představě, že si budu měřit tlak sama doma. Ještě bych dodala, že se léčím se štítnou žlázou (hypofunkcí). děkuji Vám předem moc za radu Věra
Odpověď [03.10.2021]
Dobrý den,
rychlé srdeční frekvenci jsem se podrobně zabýval v odpovědi na dotaz č. 1482 a 1473, které si můžete vyfiltrovat. U Vás přistupuje další možná příčina rychlého tepu – léčba hypofunkce štné žlázy. I samotné zvýšení dávky léku proti dřívějšku může způsobit zvýšení srdeční frekvence a její vnímání. Choroba štítné žlázy může ovlivňovat nepříznivě psychiku navíc k Vašemu založení (trémistka, odpovědná, starostlivá, úzkostlivá). Byla by vhodná spolupráce Vaší lékařky s endokrinologem a event. ještě psychiatrem.
Možná by k ovlivnění TK a tepu stačil samotný Concor. Prestarium patrně stále užíváte. Vytvořte záznamy týdenního cyklu domácího měření TK při léčbě oběma léky nebo jen Concorem, event. jen Prestariem – viz dále. Záznamy ukažte své lékařce.
Pro objektivní posouzení diagnózy a/nebo kontroly hypertenze mimo ordinaci (bez efektu bílého pláště) je důležitý průměrný TK za několik dní za sebou (optimálně sedm dní) -ráno a večer před léky, vždy 3 měření v 1-2 minutových intervalech, před 1. měřením 5 min. relaxovaného klidu vsedě s podepřenými zády. Průměrný TK by měl být nižší než 135 a/nebo 85 mmHg. Léčba by měla TK normalizovat ideálně v průběhu celých 24 hodin. Je třeba metodicky správně měřit TK v domácím prostředí (nejlépe oba způsoby) při stávající léčbě a podle potřeby znovu po úpravě léčby -viz elektronický záznamník TK s podrobným vysvětlením zde v poradně ke stažení. Měřením TK po hodině (vždy 3 měření s předcházejícím pětiminutovým klidem) s vyznačením času braní léku v průběhu jednoho dne zjistíte, kdy Vám TK nejvíce klesá (cca po 4 hodinách od braní léku), a jak se v té době cítíte. Takto se dá ověřit, že Vám TK kolem poledne neklesá příliš a efekt léku vydrží do následujícího rána, než si vezmete novou ranní dávku léku.
Při přílišném poklesu TK kolem poledne po podání léků 1x denně ráno a vyšším TK následující den ráno je třeba zvážit snížení ranní dávky a její částečný přesun nebo celého léku na večer.
Vytištěný záznam TK předejte svému lékaři k usnadnění jeho práce při úpravě léčby Vaší hypertenze. V době koronavirové infekce (i mimo ni) si můžete nejen stáhnout Excelovskou tabulku a zaznamenat do ní hodnoty TK, ale kromě vytištění ji i zaslat lékaři mailem.
Lékař Vás může také poslat na 24hodinové ambulantní monitorování TK -zlatý standard pro měření TK mimo ordinaci. Při použití této metody se dají získat informace o nočních hodnotách TK ve spánku.