Prosím o radu , zda lék na krevní tlak PRESTARIUM a BETALOC je Antihypertenzivní lék???. Používám Prestarium Neo 0-0-1 + Betaloc ZOC 25mg také 0-0-1. Při nízkém tlaku používám i poloviční dávku. Někdy také prášky neberu, protože mám KT dosti nízký = na př. 127/ 79 . Poslední dobou se mi trochu zvýšil třeba na 142/94 , 154/90 , 155/90 atp. Dostala jsem dárkem HYPETEZIN , který upravuje KT, chrání srdce a cévy , zklidňuje nervové napětí = podle popisu doplňku . Upozornění je : přípravek není vhodný pro současné užívání s antihypertenzivními léky. Od roku 2017 mám ve věnčité tepně kovový stent . Předem děkuji za odpověď. Hana KONDÁŠOVÁ 74 roků
Odpověď [02.07.2022]
Dobrý den,
(CannamediQ) Hypertenzin je dle informací na internetu přípravek s konopím, hlohem modulujícím krevní tlak, vinnou révou chránící kardiovaskulární systém a šafránem omezujícím nervové napětí, které zvyšuje krevní tlak. Jde o doplněk stravy.
Hypetezin jsem nenašel. Zřejmě jde o špatně zapsaný název Hypertenzin.
Tenzin neobsahuje konopí, jinak obsahuje rybí olej s omega-3 mastnými kyselinami, některé vitaminy ze skupiny B a extrakty několika rostlin. Jde o doplněk stravy.
U potravinových doplňků se testuje pouze jejich zdravotní nezávadnost, nikoliv jejich účinnost jako u léků. Informace o rozdílu mezi lékem a potravinovým doplňkem jsem uvedl již v odpovědi na dotaz č. 976, kterou si můžete vyfiltrovat.
Podrobné informace o rozdílech mezi lékem a potravinovým doplňkem můžete najít na webových stránkách Státního ústavu pro kontrolu léčiv (Rozlišení doplňků stravy od léčivých přípravků [online] [cit. 26-06-2019]; http//www.sukl.cz/leciva/rozliseni-doplnku-stravy-od-lecivych-pripravku).
Je zbytečné vynakládat peníze za přípravky, které nemají ve velkých studiích ověřený účinek ani možnost kombinace s antihypertenzívy. Můžete si za kontroly domácího měření TK vyzkoušet účinek samotného Hypertenzinu v dávkách doporučených výrobcem.
Jsem si jistý, že se po experimentu s málo účinným nebo neúčinným Hypertenzinem vrátíte ke skutečným antihypertenzívům, případně s přidáním dalšího léku do kombinace podle hodnot TK.
Důležité jsou faktory zdravého životního stylu – hmotnost, solení, pohyb a stresy. Využitím rezerv u těchto faktorů lze snížit TK a tím i snížit potřebu léků na snížení TK. Zvyšovat tlak mohou některé látky v potravě a nápojích i některé léky proti jiným chorobám. Podrobné informace naleznete na www.hypertension.cz → Pro pacienty.
Prestarium Neo i Betaloc Zok jsou léky na snížení TK. Betaloc je navíc doporučený pro sekundární prevenci srdečního infarktu i prevenci potřeby zavedení dalšího nového stentu. Dávkování léků by se mělo nastavit podle kontrolovaného TK tak, aby se nemuselo měnit. TK docílený léčbou by se měl pohybovat kolem 130/80 mmHg, takže Váš tlak není dosti nízký. Záleží, zda ho tolerujete, tj. nepůsobí Vám malátnost, ospalost nebo závratě po postavení. Dávkování Betaloku by se navíc mělo řídit potřebou dosáhnout ideální srdeční frekvence 60-70 tepů/min. Proč berete oba léky atypicky večer a ne ráno? Kvůli vyšším hodnotám TK ráno? Není jasné, kdy jste si uváděné vyšší tlaky během dne naměřila.
Stav po zavedení stentu se bere z hlediska prevence recidivy stejně jako stav po proběhlém srdečním infarktu. Proto mi v lécích, které berete, schází malá dávka acylpyrinu (100 mg) a lék na snížení cholesterolu v rámci sekundární prevence. Nebo jste uváděla pouze léky na snížení TK?
Pro objektivní posouzení diagnózy a/nebo kontroly hypertenze mimo ordinaci (bez efektu bílého pláště) je důležitý průměrný TK za několik dní za sebou (optimálně sedm dní) -ráno a večer před léky, vždy 3 měření v 1-2 minutových intervalech, před 1. měřením 5 min. relaxovaného klidu vsedě s podepřenými zády. Všechny časy je třeba měřit stopkami. Pokud není TK extrémně zvýšený, je třeba měřit TK po 5, 7 a 9 minutách od posazení. Průměrný TK by měl být nižší než 135 a/nebo 85 mmHg. Léčba by měla TK normalizovat ideálně v průběhu celých 24 hodin. Je třeba metodicky správně měřit TK v domácím prostředí (nejlépe oba způsoby) při stávající léčbě a podle potřeby znovu po úpravě léčby -viz elektronický záznamník TK s podrobným vysvětlením zde v poradně ke stažení. Měřením TK po hodině (vždy 3 měření s předcházejícím pětiminutovým klidem) s vyznačením času braní léku v průběhu jednoho dne zjistíte, kdy Vám TK nejvíce klesá (cca po 4 hodinách od braní léku), a jak se v té době cítíte. Takto se dá ověřit, že Vám TK kolem poledne neklesá příliš a efekt léku vydrží do následujícího rána, než si vezmete novou ranní dávku léku.
Při přílišném poklesu TK kolem poledne po podání léků 1x denně ráno a vyšším TK následující den ráno je třeba zvážit snížení ranní dávky a její částečný přesun nebo celého léku na večer.
Vytištěný záznam TK předejte svému lékaři k usnadnění jeho práce při úpravě léčby Vaší hypertenze. V době koronavirové infekce (i mimo ni) si můžete nejen stáhnout Excelovskou tabulku a zaznamenat do ní hodnoty TK, ale kromě vytištění ji i zaslat lékaři mailem.
Lékař Vás může také poslat na 24hodinové ambulantní monitorování TK -zlatý standard pro měření TK mimo ordinaci. Při použití této metody se dají získat informace o nočních hodnotách TK ve spánku.