Vážení a milí… Setkávám se u lékařů, v lékárnách, kteří mi sdělují: „…co bych chtěla v osmdesáti…“ Mimo bolesti bych žila normální život jak ve čtyřiceti – nejsem stařenka v zástěře a papučích, ale tohle naše zdravotnictví mne pohřbívá zaživa. Nejsou schopni mi najít vhodný prášek na vysoký tlak. Mám nevhodný lék INDAP, který mi „háže“ vápník místo do kostí – do krve a musím ho užívat. Měla jsem AGEN, po odstranění žlučníku jsem měla z něj silné záchvaty (koliky), dále nesnáším VALZAP, CARZAP, ENAP – z něj mám kašel, TOLURA – žlučové cesty… Těchto léků je mnoho a já sama nemohu najít lék, který by se nehádal s těmi co užívám: -ráno – INDAP, MILGAMMA N – 2x denně -nebo: REVITANERV STRONG 1x denně, OSTROPESTŘEC Forte, MAGNOSOLV, GINGKO BILOBA 24/6 a kvůli nespavosti každý večer MELATONIN Forte. Každý třetí den si lepím- a to již 7 let – nálepku TRANSTEC proti bolesti – to mi naordinovali lékaři na Ambulanci bolesti. Vůbec nevím, jaký vliv to má na mé problémy s jinými léky. Jsem ospalá, unavenější, ale aspoň trochu mi to pomáhá od záškubů v pravé noze. Jinak se vyhýbám lékům od bolesti, neboť mi zvýší tlak. Prosím, včera jsem měla opět tlak 190/100, bolí hlava, jakoby mi tluče v hlavě v jednom místě…,celková nevolnost -ale mám vyoperovaný žlučník, a to je problém kvůli vedlejším účinkům… Děkuji moc za reakci
Odpověď [27.10.2022]
Dobrý den,
řada údajů by vyžadovala upřesnit časovou a příčinnou souvislost. Z popisu není jasné, co Vás bolí, zda jsou to především bolestivé svalové záškuby nebo něco jiného. Kromě toho lék proti bolesti Transtec má sám popisované nežádoucí účinky např. z oblasti zažívání, vzácně i svalové fascikulace, které vby mohly odpovídat Vámi popisovaným svalovým záškubům. Vzrůstající dávka léku je obvykle provázená zvýšeným výskytem nežádoucích účinků a jejich zvýšenou intenzitou. Lék užíváte 7 let, což je poměrně dlouhá doba ve vývoji medicíny, kdy mohou vzniknout nové diagnostické a léčebné postupy. Je třeba zvážit, zda by se nějaká novinka nemohla ve Vašem případě využít. Z hlediska proběhlého času je vhodné nálezy zkontrolovat nebo vyloučit/potvrdit alternativní příčiny nebo jejich kombinaci – zvážit neurologické, endokrinologické a osteologické (na osteoporózu) vyšetření. Někdy může pomoci vyšetření druhým odborníkem stejného oboru – tzv druhý názor.
U některých léků na snížení TK píšete, že je nesnášíte bez upřesnění nežádoucího účinku. Stále máte možnost vyzkoušet další léky z jiné lékové skupiny než dosud jmenované. Nelze ani automaticky předpokládat, že všechny příbuzné léky jedné lékové skupiny budou vyvolávat u Vás stejné nežádoucí účinky. Zvýšené hladiny kalcia v krvi se při užívání Indapu bát nemusíte, spíše jsou problémy se ztrátami draslíku. Denní dávka indapamidu by při dlouhodobém užívání raději neměla přesahovat 1,5 mg. Jsou potřebné občasné laboratorní kontroly iontů a kys. močové.
Nesnášenlivost více léků na snížení TK je poněkud zvláštní. Jak jsem již uvedl, závisí na dávce použitého léku. Záleží na správné funkci ledvin a jater. Při jejich snížené funkci se může podle typu metabolizování léku zvýšit uměle jeho dávka se zvýšenými nežádoucími účinky. Při nedostatečném antihypertenzním účinku je třeba zvážit přidání dalšího léku do kombinace než zvyšování dávky léku do povoleného maxima. Účinek léku se totiž zvyšující se dávkou lineárně nezvyšuje.
I když berete řadu potravinových doplňků, kde je zaručena pouze jejich bezpečnost, ale nikoliv účinek. Některé komponenty se v nich vyskytují opakovaně. Je třeba respektovat jejich dávky.
Velký vzestup TK může vyvolat nevolnost. Domácím měřením TK lze zjistit, zda jde o výrazné záchvatovité vzestupy TK např. při stresu nebo o trvalou hypertenzi s přechodnými vzestupy TK.
Při trvajících problémech by nastavení přiměřené léčby včetně event. vyloučení/potvrzení záchvatovité hypertenze měli řešit specialisté na hypertenzi v některém z Center excelence poblíž Vašeho bydliště na www.hypertension.cz. Na vyšetření by Vás měl poslat Váš praktický lékař s dokumentací uvedenou na www.hypertension.cz pod heslem Indikace nemocného k vyšetření v Centrech pro hypertenzi.
Pro objektivní posouzení diagnózy a/nebo kontroly hypertenze mimo ordinaci (bez efektu bílého pláště) je důležitý průměrný TK za několik dní za sebou (optimálně sedm dní) -ráno a večer před léky, vždy 3 měření v 1-2 minutových intervalech, před 1. měřením 5 min. relaxovaného klidu vsedě s podepřenými zády. Všechny časy je třeba měřit stopkami. Pokud není TK extrémně zvýšený, je třeba měřit TK po 5, 7 a 9 minutách od posazení. Průměrný TK by měl být nižší než 135 a/nebo 85 mmHg. Léčba by měla TK normalizovat ideálně v průběhu celých 24 hodin. Je třeba metodicky správně měřit TK v domácím prostředí (nejlépe oba způsoby) při stávající léčbě a podle potřeby znovu po úpravě léčby -viz elektronický záznamník TK s podrobným vysvětlením zde v poradně ke stažení. Měřením TK po hodině (vždy 3 měření s předcházejícím pětiminutovým klidem) s vyznačením času braní léku v průběhu jednoho dne zjistíte, kdy Vám TK nejvíce klesá (cca po 4 hodinách od braní léku), a jak se v té době cítíte. Takto se dá ověřit, že Vám TK kolem poledne neklesá příliš a efekt léku vydrží do následujícího rána, než si vezmete novou ranní dávku léku.
Při přílišném poklesu TK kolem poledne po podání léků 1x denně ráno a vyšším TK následující den ráno je třeba zvážit snížení ranní dávky a její částečný přesun nebo celého léku na večer.
Vytištěný záznam TK předejte svému lékaři k usnadnění jeho práce při úpravě léčby Vaší hypertenze. V době koronavirové infekce (i mimo ni) si můžete nejen stáhnout Excelovskou tabulku a zaznamenat do ní hodnoty TK, ale kromě vytištění ji i zaslat lékaři mailem.
Lékař Vás může také poslat na 24hodinové ambulantní monitorování TK -zlatý standard pro měření TK mimo ordinaci. Při použití této metody se dají získat informace o nočních hodnotách TK ve spánku.