Dobrý den, před týdnem jsem zakoupila jako dárek tlakoměr pro moji 82 letou maminku. Při zapojování jsem si náhodou také změřila tlak a byla jsem překvapená výsledkem, neboť jsem si naměřila 159/80. Od toho dne si na místo babičky, která má tlak v pořádku, měřím tlak já a stále se pohybuji u vrchního tlaku nad tj. něco mezi 140 a 150. Je mě 60 let, vždy jsem měla tlak naopak velmi nízký, a myslela jsem tedy, že když mě bolí hlava, tak jej mám nízký a proto jsem pila kávu 3x denně. Po zjištění vysokého tlaku jsem jednu odpolední kávu vypustila. Nechci ji vypustit hned úplně, obávám se že tělo to nepřijalo hned, když ji piju téměř 35 let. Jsem kuřák, cca 10 denně. Na procházky chodím 3 až 4x se psem z toho jedna je vždy víc jak hodinová. Stresu se také úplně v práci nevyhnu. Dočetla jsem se, že vysoký tlak se léčí léky až když stoupne na 180, takže jsem zatím u praktického lékaře s tím nebyla. Ale byla jsem tam před třemi týdny s tím, zda by mě neudělala vyšetření zda mám v pořádku ledviny, protože mě pořád bolí v místech kde jsou ledviny, žlučník, slezina a řeže mě v pase. Také mě brní končetiny, ale to mě už brní od loňského roku, kdy jsem prodělala pásový opar. Také pozoruji, že mě občas přeskakuje srdce, teda to asi nepopisuji správně, je to spíše, jako když vám u řemene na kole chybí nějaké ozubení a v tom místě nezabírá a přeskočí a chytne až další ozubení. Výsledky vyšetření -sono ledvin, žlučníku, sleziny, slinivky byly v pořádku a také odběry byly v pořádku jen prý troch se zvýšeným cholesterolem. Tehdy mě paní doktorka i změřila tlak a byl 134/80. Prosím můžete me poradit, jak na to? Sama jsem si zakoupila doplněk stravy Tenzin, tem mám od včerejška a vzala jsem si teprve jednu tabletu. Moc Děkuji Jahodová P.S. Tlakoměr má možnost převést výsledky měření do PC, no zatím jsem to nevyzkoušela, tak to musím nedjříve prozkoumat. Proto výsledky zatím nepřipojuji.
Odpověď [11.12.2021]
Dobrý den,
pití kávy na vysoký krevní tlak nevadí, pokud ho nepoužíváte pro nastavení noci pro práci. Vadí však kouření, které ani tak nevadí, pokud jde o další zvýšení krevního tlaku, ale je významným rizikovým kardiovaskulárním faktorem, právě společně s hypertenzí a vysokým cholesterolem, pro vznik srdečního infarktu a mozkové mrtvice. Hodnota systolického (vrchního) tlaku 180 mmHg je nebezpečně vysoká a měla by se bezodkladně léčit. Pokud byl TK naměřený lékařkou (TK 134/80 mmHg je v mezích normy.) zhruba ve stejné době jako Vámi naměřený tlak, který byl zvýšený, budí podezření na tzv. maskovanou hypertenzi (doma vyšší TK, v ordinaci v normě), která by se měla také léčit. To by platilo za předpokladu, že si doma měříte TK metodicky správně a není falešně vyšší – viz dále.
U hypertenze hraje určitou roli i dědičnost – rozdíl mezi Vámi a Vaší matkou. Děti z hypertenzních rodin (zvláště u těch z obou stran) mají hypertenzi závažnější a dříve.
Zvyšování krevního tlaku se lze bránit dodržováním faktorů zdravého životního stylu -hmotnost, solení, pohyb a stresy. Podrobné informace naleznete na www.hypertension.cz → Pro pacienty.
Nevyhazujte peníze za nákup potravinových doplňků k léčbě vysokého tlaku. U potravinových doplňků se testuje pouze jejich zdravotní nezávadnost, nikoliv jejich účinnost jako u léků. Informace o rozdílu mezi lékem a potravinovým doplňkem jsem uvedl již v odpovědi na dotaz č. 976, kterou si můžete vyfiltrovat.
Brnění končetin po prodělaném pásovém oparu může přetrvat dlouho.
Je třeba zvážit ještě vyšetření srdce ultrazvukem (ECHO) vzhledem k posouzení přítomnosti/nepřítomnosti dalšího rizikového faktoru -hypertrofie levé srdeční komory. Při častějším a delším výskytu nepravidelné srdeční akce je třeba zvážit dlouhodobější monitoraci EKG k objektivizaci arytmie a následně její léčby.
Pro objektivní posouzení diagnózy a/nebo kontroly hypertenze mimo ordinaci (bez efektu bílého pláště) je důležitý průměrný TK za několik dní za sebou (optimálně sedm dní) -ráno a večer před léky, vždy 3 měření v 1-2 minutových intervalech, před 1. měřením 5 min. relaxovaného klidu vsedě s podepřenými zády. Průměrný TK by měl být nižší než 135 a/nebo 85 mmHg. Léčba by měla TK normalizovat ideálně v průběhu celých 24 hodin. Je třeba metodicky správně měřit TK v domácím prostředí (nejlépe oba způsoby) při stávající léčbě a podle potřeby znovu po úpravě léčby -viz elektronický záznamník TK s podrobným vysvětlením zde v poradně ke stažení. Měřením TK po hodině (vždy 3 měření s předcházejícím pětiminutovým klidem) s vyznačením času braní léku v průběhu jednoho dne zjistíte, kdy Vám TK nejvíce klesá (cca po 4 hodinách od braní léku), a jak se v té době cítíte. Takto se dá ověřit, že Vám TK kolem poledne neklesá příliš a efekt léku vydrží do následujícího rána, než si vezmete novou ranní dávku léku.
Při přílišném poklesu TK kolem poledne po podání léků 1x denně ráno a vyšším TK následující den ráno je třeba zvážit snížení ranní dávky a její částečný přesun nebo celého léku na večer.
Vytištěný záznam TK předejte svému lékaři k usnadnění jeho práce při úpravě léčby Vaší hypertenze. V době koronavirové infekce (i mimo ni) si můžete nejen stáhnout Excelovskou tabulku a zaznamenat do ní hodnoty TK, ale kromě vytištění ji i zaslat lékaři mailem.
Lékař Vás může také poslat na 24hodinové ambulantní monitorování TK -zlatý standard pro měření TK mimo ordinaci. Při použití této metody se dají získat informace o nočních hodnotách TK ve spánku.