Dobrý den pane doktore, chtěla bych se zeptat, můj syn nastoupil do výkonu trestu a třetí měsíc mel tlak 160/91. Konečně dostal Prenessa 8 , kterou bral týden a po týdnu ho sestra změřila a měl 154/86 . Dostal Prenessa 10mg . Nikdo mu ani neřekl ,jestli dobrat tu slabší , nebo jak . Je mladý . Děkuji za odpověď pane doktore. S pozdravem Kamila
Odpověď [28.03.2024]
Dobrý den,
obě formy Prenessy obsahují stejnou účinnou látku, ale ve formě jiné soli, které se jinak vstřebávají. Proto je potřeba jejich různé množství na stejný účinek. Individuální rozdíly by měly být zanedbatelné, takže jsou oba léky zaměnitelné.
Je však třeba dodržet metodicky správné podmínky měření TK, tj. 5 min. klidu vsedě s opřenými zády, pak 3 měření TK s 1 – 2 minuty trvající přestávkou. Předpokládám, že se v uvedeném zařízení nepoužívají klasické rtuťové (nebo s náhražkou rtuti) auskultační přístroje, kdy lékař nebo sestra fonendoskopem poslouchá šelesty na pažní tepnou, ale automatické oscilometrické přístroje, které jsou stejné, jako si kupují pacienti.
Vzhledem k tomu, že TK naměřený zdravotnickým personálem (lékařem nebo sestrou) bývá často falešně vyšší (efekt bílého pláště), byla by sestra možná ochotná mu manžetu nasadit a měřič TK připravit (a opustit místnost a nechat ho samotného), aby si syn mohl sám spustit měření po 5 minutách klidu vsedě.
Lze očekávat, že pobyt ve vězení je stresová záležitost, která zvyšuje krevní tlak. Není jasné, zda ho mírně zvýšený neměl již dříve. I když nejde odstranit příčinu vzestupu TK, lze zabránit vzniku kardiovaskulárních příhod (srdeční infarkt nebo mozková mrtvice) podáním léků na snížení TK. Zdá se, že bude třeba přidat k Prenesse další lék na snížení TK, nejspíše blokátor kalciových kanálů (lerkanidipin nebo amlodipin) nebo malou dávku diuretika, např. 0,625 mg indapamidu.
Pokud by si mohl syn častěji měřit TK – alespoň 3 dny za sebou ráno a večer – a používat vlastní Vámi zaslaný tonometr, lze použít instrukci k elektronickému záznamníku pro domácí měření TK na www.zaznamtlaku.cz.
Pro objektivní posouzení diagnózy a/nebo kontroly hypertenze mimo ordinaci (bez efektu bílého pláště) je důležitý průměrný TK za několik dní za sebou (optimálně sedm dní) -ráno a večer před léky, vždy 3 měření v 1-2 minutových intervalech, před 1. měřením 5 min. relaxovaného klidu vsedě s podepřenými zády. Všechny časy je třeba měřit stopkami. Pokud není TK extrémně zvýšený, je třeba měřit TK po 5, 7 a 9 minutách od posazení. Průměrný TK by měl být nižší než 135 a/nebo 85 mmHg. Léčba by měla TK normalizovat ideálně v průběhu celých 24 hodin. Je třeba metodicky správně měřit TK v domácím prostředí (nejlépe oba způsoby) při stávající léčbě a podle potřeby znovu po úpravě léčby -viz elektronický záznamník TK s podrobným vysvětlením zde v poradně ke stažení. Měřením TK po hodině (vždy 3 měření s předcházejícím pětiminutovým klidem) s vyznačením času braní léku v průběhu jednoho dne zjistíte, kdy Vám TK nejvíce klesá (cca po 4 hodinách od braní léku), a jak se v té době cítíte. Takto se dá ověřit, že Vám TK kolem poledne neklesá příliš a efekt léku vydrží do následujícího rána, než si vezmete novou ranní dávku léku. Při přílišném poklesu TK kolem poledne po podání léků 1x denně ráno a vyšším TK následující den ráno je třeba zvážit snížení ranní dávky a její částečný přesun nebo celého léku na večer.
V případě možného použití počítače:
Vytištěný záznam TK předejte svému lékaři k usnadnění jeho práce při úpravě léčby Vaší hypertenze. Můžete si nejen stáhnout Excelovskou tabulku a zaznamenat do ní hodnoty TK, ale kromě vytištění ji i zaslat lékaři mailem.