Dobrý den. Nejdříve mi dovolte, abych Vám poděkovala za Vaši poradnu, které jistě věnujete mnoho času. Dnes, kdy většina lékařů ordinuje víceméně na dálku, mnozí z nás nemají možnost se zeptat na to, co nás trápí anebo čemu nerozumíme. Doba je nelehká pro každého, o to je povzbuzující, že se máme kde obrátit o radu. A můj dotaz- beru Prestarium Neo Combi, 1xdenně. Většinou si nyní měřím tlak na levé paži v průměru cca 116/83, na pravé v průměru cca 124/86. Dnes jsem byla u lékařky si nechat napsat léky, byla jsem asi 5 minut v čekárně, poté mě Mudr. vzala dovnitř a změřila tlak, který byl 165/95. Cca za 3 minuty mě změřila znovu a tlak byl 124/85. Chtěla jsem se zeptat: 1) je možné, že na každé ruce je tlak jiný? A který se bere jako ten správný? Na které ruce tedy měřit? 2) Je možné mít u lékaře tak zvýšený tlak a za chvilku tlak zcela v pořádku? Mám tím být nějak znepokojena? 3) Je v pořádku měřit tlak v klidu? Vždyť když si člověk stoupne a začne se hýbat, ať už úklid, práce, procházka nebo sport, stejně tak při stresu, tlak se s největší pravděpodobností zvýší nad přijatelnou hranici tlaku v klidu. V tu chvíli má člověk vlastně vysoký tlak. Tento tlak se nijak neřeší, je méně škodlivý než vysoký tlak v klidu? Není tedy měření tlaku v klidu kontraproduktivní, či to nevytváří spíše falešný obraz? Děkuji za odpověď.
Odpověď [01.03.2021]
Dobrý den,
děkuji Vám za ocenění práce hypertenzní poradny, kterou zřídila a financuje společnost Celimed, s.r.o., velkodistributor tonometrů Omron a dalších zdravotnických přístrojů. Za nápadem zřízení poradny byla (samozřejmě kromě propagace tonometrů na stejném webu) snaha Celimedu přispět k metodicky správnému, a tím i spolehlivému domácímu měření TK, které by zlepšilo postoj lékařů k této metodě. K tomu by měl přispět i přehledný elektronický záznamník TK v Excelu s výpočtem průměrného TK, který je důležitý pro posouzení diagnózy hypertenze i úspěšnosti léčby – normalizace TK. Poradna přispívá i ke zlepšení znalostí o hypertenzi a její léčbě u široké veřejnosti systémem veřejně přístupných odpovědí na otázky jiných tazatelů, ve kterých lze snadno tematicky dobře listovat. Počet dotazů v době koronarovirové pandemie stoupl v některých měsících skoro na dvojnásobek.
Přesné je současné měření TK na obou pažích, protože TK i normálně kolísá. V praxi se měří obvykle jen orientačně nejdříve na jedné, pak na druhé straně. Nevím, zda jste také provedla druhou sérii měření TK s opačným pořadím měřených stran, což by bylo správnější. Stranový rozdíl do 10 mmHg se nebere jako významný. Systematický rozdíl o 15-20 mmHg by byl důvodem pro podrobnější vyšetření rozdílu způsobeném např. zúžením přívodní tepny. To by způsobilo nižší TK dále na periferii od zúžení. Tlak by se měl pak měřit na paži s naměřeným vyšším TK. U Vás je to v podstatě jedno. Z praktických důvodů je výhodnější měřit TK na nedominantní paži (u praváků vlevo a naopak), která je méně obratná při manipulaci s manžetou.
Hodnota krevního tlaku naměřená lékařem v ordinaci bývá falešně vyšší díky efektu bílého pláště. Hodnota TK naměřená jednorázovým měřením není směrodatná – pouze signál k častějšímu měření TK. I tak by měla být změřená stejným způsobem jako směrodatný průměrný TK z měření několik dní za sebou ráno a večer, vždy 3x za sebou v 1 – 2 minutových intervalech. Prvému měření z trojice měření by správně mělo předcházet 5 minut vsedě s podepřenými zády. I po přejití místnosti mezi měřeními by mělo následujícímu měření opět předcházet 5 minut vsedě s podepřenými zády. Navíc od předchozího většího fyzického výkonu by před měřením TK uplynout minimálně 30 minut. Stres z práce při měření TK přes den může zvyšovat TK.
Při měření TK v domácím prostředí se doporučuje měřit TK alespoň 2x v 1 – 2minutovém intervalu a počítá se jejich průměrná hodnota. Před prvým měřením se má relaxovaně v klidu sedět s podepřenými zády a předloktím na desce stolu. Popisuje se sice tzv. regrese k průměru – naměřené hodnoty s počtem měření mírně klesají, ale já sám jsem při měření TK auskultační metodou u větší skupiny pacientů signifikantní rozdíl mezi prvým a druhým měřením nezjistil. Měříme-li automaticky 3x za sebou, je průměrná hodnota přesnější – schváleno od prof. G. Stergiou, spoluautora evropských doporučení. V ordinaci lékaře by se správně tlak měl měřit také 3x a počítat průměrnou hodnotu z 2. a 3. měření.
Krevní tlak při fyzické i psychické zátěží stoupá, u hypertoniků je vzestup TK větší. Tlaková odpověď na stejnou zátěž se individuálně výrazně liší, takže je obtížné stanovit při zátěži hranici mezi normálním a vysokým tlakem.
Pro objektivní posouzení diagnózy a/nebo kontroly hypertenze mimo ordinaci (bez efektu bílého pláště) je důležitý průměrný TK za několik dní za sebou (optimálně sedm dní). Průměrný TK by měl být nižší než 135 a/nebo 85 mmHg. Léčba by měla TK normalizovat ideálně v průběhu celých 24 hodin. Je třeba metodicky správně měřit TK v domácím prostředí (nejlépe oba způsoby) při stávající léčbě a podle potřeby znovu po úpravě léčby -viz elektronický záznamník TK s podrobným vysvětlením zde v poradně ke stažení. Měřením TK po hodině s vyznačením času braní léku v průběhu jednoho dne zjistíte, kdy Vám TK nejvíce klesá (cca po 4 hodinách od braní léku), a jak se v té době cítíte. Takto se dá ověřit, že Vám TK kolem poledne neklesá příliš a efekt léku vydrží do následujícího rána, než si vezmete novou ranní dávku léku.
Při přílišném poklesu TK kolem poledne po podání léků 1x denně ráno a vyšším TK následující den ráno je třeba zvážit snížení ranní dávky a její částečný přesun na večer.
Vytištěný záznam TK předejte svému lékaři k usnadnění jeho práce při úpravě léčby Vaší hypertenze. V době koronavirové infekce si můžete nejen stáhnout Excelovskou tabulku a zaznamenat do ní hodnoty TK, ale kromě vytištění ji i zaslat lékaři mailem.
Lékař Vás může také poslat na 24hodinové ambulantní monitorování TK -zlatý standard pro měření TK mimo ordinaci. Při použití této metody se dají získat informace o nočních hodnotách TK ve spánku.